Zespół KYB Team JC z tytułem Mistrza Świata Rallycross 2020

Szwedzki zespół KYB Team JC, startujący w swoich pierwszych w historii zawodach FIA World Rallycross Championship, został mistrzem World RX Team 2020 wyprzedzając najbliższego rywala o 16 punktów. W trakcie rywalizacji szwedzki kierowca Mattias Ekström zapewnił sobie drugie miejsce w klasyfikacji World RX Drivers, a jego kolega z zespołu Robin Larsson został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

Po wyjątkowym sezonie, składającym się z ośmiu rund rozgrywanych w czterech różnych krajach, oficjalnie ogłoszono odwołanie dziewiątej ostatniej rundy (która miała odbyć się na torze Nürburgring w Niemczech). W związku z panującymi ograniczeniami i zdobyciem największej liczby punktów w pierwszej rundzie, zespół KYB Team JC został ogłoszony Mistrzem Świata.

Na torze, zespół KYB Team JC reprezentowało dwóch kierowców: były mistrz świata RX Mattias Ekström i aktualny mistrz Euro RX i RallyX Nordic Robin Larsson. Najważniejsze wydarzenia zespołu w 2020 roku to wygrana w drugiej rundzie sezonu w Höljes (Szwecja), a także podwójne podium w Rydze (Łotwa). Ekström zdobył dwa zwycięstwa w ciągu roku i trzy drugie miejsca, co pozwoliło mu zająć drugie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Świata Kierowców RX. Jest to niesamowity wynik, biorąc pod uwagę, że w ostatniej chwili zastąpił Janisa Baumanisa, który niestety odpadł z powodu ograniczeń budżetowych spowodowanych przez Covid19. Larsson przez cały sezon ścigał się w imponującym stylu, czterokrotnie kwalifikując się do finału i kończąc na Łotwie na drugim miejscu. W klasyfikacji generalnej kierowców zajął wysokie szóste miejsce.

„Myślę, że pomimo koronawirusa zakończenie sezonu poszło lepiej niż oczekiwano”, stwierdza Ekström. „Rok temu stwierdziłem, że szanse na powrót do Rallycrossu są bliskie zeru, ale po ponownym wejściu do współzawodnictwa ściganie stało się jeszcze bardziej ekstremalne. Mieliśmy po drodze trochę problemów, ale to też część trudnych reguł gry. Cieszę się, że są sponsorzy i firmy, które nie boją się inwestować nawet w tak trudnych czasach, zwłaszcza, że niektóre rozwiązania były wprowadzane w ostatniej chwili. Jestem również bardzo dumny, widząc, jak wiele starań włożyło KYB w opracowanie amortyzatorów, dzięki którym można wygrywać Mistrzostwa Świata ”.

KYB Europe składa gratulacje całej załodze KYB Team JC, która brała udział w rywalizacji z najlepszymi kierowcami oraz zmagała się z najtrudniejszymi warunkami i wieloma ograniczeniami, jakie nigdy jeszcze do tej pory nie występowały. Specjalne gratulacje należą się również dla zespołu EKS, konstruktorów Audi S1s i naszych partnerów pomagających w opracowywaniu zaawansowanych technologicznie amortyzatorów mogących wygrywać Mistrzostwa Świata. Takie same gratulacje należą się inżynierom działu sportów motorowych KYB w Japonii.