Wskazówki KYB dotyczące jazdy zimą

Jazda w warunkach zimowych stawia zarówno przed samochodem jak i kierowcą wiele wyzwań. Niskie temperatury, duża liczba nowo powstałych dziur, czy też sól i piasek używane na drogach, wpływają destrukcyjnie na elementy układu zawieszenia.

Podstawową funkcją amortyzatorów jest utrzymywanie stałego kontaktu opon z nawierzchnią drogi, co ma ogromny wpływ na jakość kierowania pojazdem oraz bezpieczne hamowanie. Obok opon i hamulców amortyzatory są bardzo ważnym elementem a ich stan techniczny ma bezpośredni związek z bezpieczeństwem jazdy. Niesprzyjające warunki drogowe, deszcz, lód czy śnieg negatywnie oddziaływują na prowadzenie oraz drogę hamowania, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny elementów zawieszenia w miesiącach zimowych.

KYB przedstawia kilka istotnych wskazówek, które pomogą w jeździe zimą:

Usuń dokładnie cały śnieg i lód z pojazdu:
Upewnij się, że cały lód i śnieg został usunięty z szyb i reflektorów. Ważne jest także, aby usunąć śnieg z dachu pojazdu, ponieważ może on zsunąć się na przednią szybę podczas jazdy i zasłaniać widok.

Zwiększ dystans podczas hamowania:
Śliska nawierzchnia oznacza, że odległość między Tobą a poprzedzającym samochodem powinna zostać zwiększona (od ośmiu do dziesięciu sekund) aby w razie potrzeby zapewnić wystarczającą ilość czasu na bezpieczne hamowanie.

Przyspieszaj, zwalniaj i manewruj delikatnie:
Nie spiesz się i upewnij, że przyspieszasz, zwalniasz i manewrujesz ostrożnie. Jeśli Twój pojazd zacznie wpadać w poślizg, staraj się odpowiednio manewrować nie używając hamulca.

Sprawdź stan bieżnika opon:
Sprawdź czy opony mają odpowiednią głębokość bieżnika i posiadają właściwe ciśnienie. Upewnij się, czy posiadasz sprawny zestaw naprawczy lub koło zapasowe.

Ruszaj z wyższego biegu:
Pozwoli to na uzyskanie lepszej przyczepności i zapobiegnie obracaniu się kół podczas ruszania.

Częściej sprawdzaj poziom płynów:
Ponieważ silnik pracuje w bardziej wymagających warunkach, istnieje duże ryzyko, iż może nastąpić szybszy ubytek płynów eksploatacyjnych w pojeździe, więc zawsze sprawdzaj i uzupełniaj je przed dłuższą podróżą.

Jazda po wzniesieniach:
Pozostaw dużo miejsca pomiędzy samochodami, aby utrzymać stałą prędkość i uniknąć zatrzymywania się lub zmiany biegów na podjazdach i wzniesieniach. Używaj niskiego biegu podczas zjazdów.

Spakuj podstawowe rzeczy:
W podróż zabieraj takie rzeczy jak: odmrażacz, koc, ciepłą zimową odzież, dodatkowe obuwie oraz latarkę.

Większość samochodów jest wyposażona w nowoczesne elektroniczne systemy kontroli trakcji (ESC) dla zapewnienia odpowiedniego poziomu stabilności i bezpieczeństwa szczególnie w trudnych warunkach zimowych. ESC wykrywa, kiedy samochód przechyla się zbyt mocno lub traci przyczepność, i może szybko uruchomić dohamowywanie poszczególnych kół. System odpowiada za bezpieczeństwo w trakcie jazdy oraz pomaga zachować pełną kontrolę nad pojazdem. Należy pamiętać, że pomimo wyposażenia pojazdów w elektroniczne systemy wspomagania bezpieczeństwa jazdy, takie jak ESC, ich prawidłowe działanie uzależnione jest od sprawności wszystkich komponentów w układzie zawieszenia. ESC został skalibrowany i zaprojektowany, dla pojazdu z nowymi amortyzatorami. W przypadku, gdy amortyzatory nie będą odpowiednio serwisowane, może to mieć negatywny wpływ na obliczenia dokonywane przez system ESC, a pojazd nie będzie reagował w oczekiwany sposób. W związku z tym nieprawidłowe działanie ESC może znacząco pogorszyć bezpieczeństwo jazdy i doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. KYB zaleca wymianę amortyzatorów, sprężyn i zestawów montażowych co 80 000 km.

Po okresie zimowym istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzeń elementów zawieszenia – zwłaszcza sprężyn. Uderzenia kamieni mogą powodować odpryski farby ochronnej, co może skutkować powstawaniem ognisk korozji. Przyczynia się do tego również stosowana zimą sól drogowa, błoto pośniegowe, woda, lód oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Wszystkie wymienione czynniki działają destrukcyjnie na powierzchnię sprężyny co może skutkować jej poważnym osłabieniem a w rezultacie nawet pęknięciem. Pęknięta sprężyna może być bardzo niebezpieczna w trakcie jazdy, a jeśli wysunie się z gniazda może także doprowadzić do uszkodzenia opony. KYB zaleca aby zawsze wiosną po okresie zimowym sprawdzać stan techniczny sprężyn podczas każdej wizyty w warsztacie lub podczas sezonowej wymiany opon.