Wiosenne porządki

Jak co roku zbliżający się okres wiosenny to okazja do sprawdzenia stanu technicznego naszego pojazdu. Towarzysząca temu sezonowa wymiana opon z zimowych na letnie może być również dobrym momentem do kontroli elementów układu zawieszenia pojazdu w tym amortyzatorów, sprężyn, górnych zestawów montażowych czy elementów osłonowo-ochronnych. Niektórzy kierowcy tego typu kontrolę planują już dużo wcześniej.

Rok 2016 był rokiem rekordowym pod względem sprowadzonych do Polski samochodów. Według danych MF (Ministerstwo Finansów) do naszego kraju zostało przywiezionych ponad 1 037 700 aut używanych. W roku 2017 liczba ta była niewiele mniejsza, jednak magiczna liczba miliona sztuk nie została przekroczona. Wiele sprowadzonych pojazdów znalazło już swoich nowych właścicieli. Często długi okres postoju auta może wpływać destrukcyjnie na jego zawieszenie. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić w nadchodzącym okresie czy nasz samochód jest bezpieczny na drodze zarówno dla nas samych jak i pozostałych uczestników ruchu.

Zima nigdy nie oszczędza elementów podwozi samochodów a w szczególności układu zawieszenia. Poruszając się po drogach w tym okresie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju uszkodzenia związane ze stanem nawierzchni oraz warunkami panującymi na drodze.

Powstałe w wyniku działania czynników atmosferycznych liczne ubytki w jezdni potocznie zwane przełomami oraz zdecydowanie gorszy stan nawierzchni mogą stanowić duże zagrożenie dla kierowców. Wpadnięcie koła w taką wyrwę powoduje powstawanie dużych sił udarowych, które w rezultacie mogą uszkodzić amortyzatory, sprężyny oraz pozostałe elementy zawieszenia pojazdu. W znaczący sposób może to osłabić czy pogorszyć ich prawidłowe działanie i funkcjonowanie.

Niekorzystny wpływ ma również sól drogowa stosowana podczas intensywnych opadów śniegu. Połączona z piaskiem i wodą dostaje się między elementy ruchome działając destrukcyjnie na części metalowe oraz metalowo-gumowe poodwozi samochodowych co w następstwie może przyczyniać się do ich wcześniejszego wyeksploatowania.

Podczas wizyty w warsztacie oraz sezonowej wymiany opon KYB zaleca dodatkowe sprawdzenie układu zawieszenia pojazdu. W łatwy sposób można wizualnie skontrolować stan techniczny niektórych elementów układu zawieszenia a w szczególności amortyzatorów, sprężyn, zestawów osłonowo-ochronnych oraz górnych zestawów montażowych.

Podczas kontroli można szybko zauważyć i zdiagnozować takie usterki jak:

 • Uszkodzenia powierzchni chromowej tłoczyska
 • Wycieki oleju
 • Uszkodzenia osłon i odbojów
 • Uszkodzenia sprężyn – pęknięcia, nadmierną korozję, wżery powierzchniowe
 • Uszkodzenia mechaniczne górnego zestawu montażowego
 • Wszelkie inne nieprawidłowości pozostałych elementów układu zawieszenia – rozerwania osłon gumowych sworzni wahacza, łączników stabilizatora, końcówek drążków, rozerwania i pęknięcia tulei metalowo-gumowych.

KYB zaleca systematyczną kontrolę elementów zespołu tłumiąco-resorującego co 20 000 km oraz przed sezonem letnim i zimowym.

Niesprawny amortyzator czy sprężyna zawieszenia może nieść za sobą wiele niebezpiecznych w skutkach zdarzeń drogowych. Amortyzatory wraz ze sprężynami spełniają wiele funkcji:

 • Zapewniają przyczepność koła do nawierzchni drogi
 • Zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy
 • Stabilizują pojazd w zakrętach
 • Zapewniają prawidłowe działanie elektronicznych systemów bezpieczeństwa takich jak ABS czy ESP
 • Pozwalają na bezpieczne i skuteczne hamowanie na drodze (przy sprawnym układzie hamulcowym)
 • Zapobiegają efektowi aquaplaningu na mokrej nawierzchni
 • Zapewniają prawidłową pracę i niwelują zużywanie się pozostałych elementów układu jezdnego pojazdu.

Nie należy lekceważyć żadnych symptomów uszkodzeń czy niepokojącego zachowania pojazdu na drodze. KYB radzi, aby po zauważeniu jakiekolwiek niepokojących objawów niesprawnego działania amortyzatorów, sprężyn zawieszenia czy innych elementów układu jezdnego pojazdu, niezwłocznie udać się do warsztatu mechaniki samochodowej w celu profesjonalnej diagnostyki oraz dalszej naprawy.

Wykorzystując nowoczesne technologie zapewniające dodatkowe narzędzia komunikacji z klientami oraz zwiększające świadomość kierowców, KYB wprowadziła nowe rozwiązania spełniające te kryteria.

Jednym z nich jest mobilna aplikacja – KYB Suspension Solutions App, która powstała z myślą o wsparciu codziennej pracy mechaników i warsztatów samochodowych. Dostępna jest do pobrania bezpłatnie ze sklepu App Store i Google Play. Pomaga mechanikom uświadomić klientów, o konieczności wymiany zużytych bądź uszkodzonych elementów zawieszenia – jako kluczowych dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Za pośrednictwem aplikacji pracownik warsztatu bezpłatnie może:

– przesłać kierowcy wiadomość tekstową z informacją o zidentyfikowanych uszkodzeniach w układzie zawieszenia jego pojazdu, oraz elementach zakwalifikowanych do wymiany. Dodatkowo wraz z informacjami dołączane są linki do filmów, przedstawiających zagrożenie i ryzyko związane z eksploatacją zużytych amortyzatorów, sprężyn zawieszenia oraz elementów montażowych.

– przedstawić kompletną naprawę, którą warsztat przeprowadził w pojeździe klienta. Można wygenerować bezpłatnie wiadomość tekstową do kierowcy wraz z załączonymi zdjęciami zarówno przed jak i po wykonaniu usługi.

W okresie wzmożonych prac naprawczych jest znakomitym narzędziem do komunikowania się z klientami a zarazem pozwala na zwrócenie uwagi kierowcom, iż stan techniczny takich elementów zawieszenia jak: amortyzatory, sprężyny, zestawy montażowe i zestawy osłonowo-ochronne mają kluczowy wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Równie ważny w uświadamianiu kierowców może być przygotowany przez KYB film przedstawiający test starych i nowych amortyzatorów. Wykorzystuje on nową funkcję wirtualnej rzeczywistości, oferowaną przez YouTube, która pozwala widzowi na odwracanie głowy w dowolnym kierunku, dając wrażenie jakby znajdował się w samochodzie wraz z kierowcą.

Film przedstawia dwa identyczne samochody wykonujące różne manewry. Pierwszy pojazd ma przebieg 80.000 km oraz posiada zużyte amortyzatory, natomiast drugi samochód jest wyposażony w nowe amortyzatory KYB. Najpierw wykonują razem test w formie slalomu, aby ocenić sterowność i kontrolę nad pojazdem przy prędkości 50 km/h. Następnie przeprowadzony jest test hamowania awaryjnego przy prędkości 70 km/h. Widz łatwo może zauważyć różnice w zachowywaniu się obydwu pojazdów. W trakcie testu hamowania, droga zatrzymywania pojazdu z nowymi amortyzatorami była krótsza o prawie całą długość pojazdu. Może to oznaczać różnicę między bezpiecznym zatrzymaniem a uderzeniem w przeszkodę.

Czas oczekiwania klientów w warsztacie może być odpowiednio zagospodarowany. Z wykorzystaniem okularów VR (dostarczanych nieodpłatnie przez KYB) warsztat może zaproponować klientom obejrzenie filmu, co pozwoli wielu kierowcom zrozumieć potrzebę kontroli i ewentualnej wymiany uszkodzonych bądź wyeksploatowanych amortyzatorów.