KYB rozszerza wsparcie online

Jest już dostępna nowa odsłona strony internetowej www.kyb-europe.com, za której pośrednictwem KYB rozszerza wsparcie techniczne online dla warsztatów i dystrybutorów. Zaktualizowana została zawartość merytoryczna oraz materiały szkoleniowe.

Dostępna jest w 22 wersjach językowych. Strona koncentruje się głównie na strefie wsparcia produktowo-technicznego, która oferuje różnorodne narzędzia pomocne podczas sprzedaży oraz wymiany naszych produktów.

W nowej zakładce „Szkolenia KYB” oprócz przydatnych informacji produktowo-technicznych znajduje się dedykowany formularz, poprzez który z łatwością można zapisać się na szkolenia online oraz dołączyć do listy mailingowej comiesięcznego newslettera, aby być na bieżąco z aktualnościami KYB!

Szkolenia KYB skierowane są dla szerokiej grupy odbiorców i odpowiednio dostosowane do profilu ich działalności oraz określonego zapotrzebowania. W 2019 roku zespół trenerów technicznych KYB przeszkolił ponad 7 000 osób z zakresu rozwiązań stosowanych w układzie zawieszenia pojazdu.

KYB stworzył również „Social Media Pakiet”, który jest zbiorem wstępnie zaprojektowanych i opracowanych postów na media społecznościowe. Umożliwiają one łatwe przekazywanie klientom informacji o produktach i rozwiązaniach KYB a jednocześnie zawierają przekaz dotyczący możliwych niebezpieczeństw związanych z jazdą ze zużytym zawieszeniem. Aby móc otrzymać pakiet prosimy o kontakt pod adresem: info.polska@kyb-europe.com.

Filmy instruktażowe i edukacyjne KYB na oficjalnym kanale You Tube odnotowały ponad 6 milionów wyświetleń. Badania przeprowadzone przez Hubspot wykazały, że 72% klientów preferuje pozyskiwanie informacji o produkcie lub usłudze poprzez oglądanie filmu. Pandemia Covid-19 dała specjalistom z branży motoryzacyjnej możliwość czerpania większych korzyści z kształcenia online. Filmy KYB są łatwo dostępne za pośrednictwem odświeżonej strony internetowej. Kolejne filmy planujemy sukcesywnie dodawać w nadchodzących miesiącach.

„Szkolenia online to doskonała okazja aby dotrzeć do większej liczby zainteresowanych osób i wyjaśnić kluczową rolę jaką odgrywają elementy zawieszenia dla bezpieczeństwa jazdy. Pozwalają również przekazać przydatne informacje dotyczące identyfikacji, wymiany i sprzedaży naszych produktów. Mamy silny zespół trenerów technicznych i cieszymy się, że możemy dzielić się swoją wiedzą z szerszym gronem odbiorców” – podsumował Jordan Day, KYB Europe Marketing Manager.