KYB Podwójny Hydrauliczny System Ograniczników

KYB został dostawcą amortyzatorów na oryginalne wyposażenie fabryczne OE do nowego Citroëna C5 Aircross, który wprowadzono na rynek w 2017 roku. W modelu tym zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań poprawiających komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na szczególną uwagę zasługuje zawieszenie nowego Citroëna, którego zaawansowane technologicznie amortyzatory KYB wykazywały zadziwiające możliwości już podczas testów.

Aktywne zawieszenie jest coraz częściej stosowane w samochodach osobowych, a półaktywne rozwiązania wprowadzane są do kolejnych segmentów pojazdów. Dzięki współpracy oraz wspólnym badaniom KYB z PSA opracowano, a następnie zastosowano w nowym Citroënie C5 Aircross nowatorskie i nowoczesne rozwiązanie układu zawieszenia oparte na pasywnych amortyzatorach będące w stanie połączyć amortyzatory o wysokiej wydajności w konkurencyjnym przedziale cenowym. Citroën nazywa ten system “Progresywna poduszka hydrauliczna”.

Sekretem tego nowatorskiego rozwiązania jest podwójny hydrauliczny system ograniczników. Pełny skok amortyzatora można podzielić na trzy części, w których amortyzator podczas pracy będzie wykazywał różne charakterystyki tłumienia. Pierwsza część odpowiada za tłumienie w środkowym zakresie pracy tłoczyska. W tym obszarze roboczym konwencjonalny zespół zaworowy tłoczyska i dolny zespół zaworowy zapewniają siły tłumiące. Druga i trzecia część odpowiada za tłumienie w końcowej fazie odbicia, oraz za kompresję podczas ruchu ściskania z hydraulicznymi ogranicznikami ściskania i odbicia odpowiedzialnymi za dodatkową absorbcję drgań.

Podział ten powoduje, iż główne zawory amortyzatora odpowiedzialne są za komfort, natomiast w przypadku bardziej wymagających sytuacji na drodze swoją rolę zaczynają spełniać ograniczniki hydrauliczne. Aby skutecznie to osiągnąć – zarówno ograniczniki odbicia jak i ściskania muszą być w stanie zapewnić wystarczającą absorbcję energii, a także mieć bardzo elastyczną reakcję. Ograniczniki zapewniają niespotykany poziom komfortu, co Citroën opisuje jako „efekt latającego dywanu” ponieważ pasażerowie mają wrażenie jakby samochód unosił się nad nierównościami na drodze.

Dyrektor Generalny KYB Europe ds. Zarządzania produktami na rynku aftermarketowym Jean François Huan, wyjaśnia: „ jest to kolejny doskonały przykład pionierskich badań i rozwoju, z których nasi inżynierowie OE są znani. Nie mogę się doczekać aby zobaczyć jak nowa technologia rozwija się na naszym rynku”.

Wyzwania stojące przed KYB podczas opracowywania podwójnego hydraulicznego systemu ograniczników były ogromne. Ważną kwestią było utrzymanie bezwzględnej zasady tłumienia amortyzatora za pośrednictwem elementów będących częścią ograniczników hydraulicznych. Cel ten został osiągnięty za pomocą hydrauliki i obliczeń FEA (Finite Element Analysis – analiza elementów skończonych) oraz zweryfikowany podczas jazd testowych. Kolejnym kluczowym wymogiem było zaprojektowanie różnych elementów o odpowiedniej wytrzymałości tak aby mogły sprostać wysokim wymaganiom pojazdu nawet w najgorszych warunkach. Aby osiągnąć ten cel KYB zbadał różne opcje materiałowe oraz poszczególne geometrie przed osiągnięciem optymalnego rozwiązania. Wszystkie elementy musiały być zbudowane z najwyższą precyzją.

Zasada działania ogranicznika odbicia opiera się na wzmocnionym elemencie z tworzywa sztucznego, który jest umieszczony w cylindrze roboczym amortyzatora poprzez deformację, określając obszar roboczy hydraulicznego ogranicznika odbicia. Kiedy podkładka ogranicznika styka się z elementem z tworzywa powstaje nowa komora olejowa, co oznacza, że olej może wydostać się z komory tylko przez otwór elementu. Ten kontrolowany przepływ oleju generuje siłę hydrauliczną, którą można dostosować za pomocą regulacji otwarcia elementu. Dodatkowo obszar roboczy tego ogranicznika hydraulicznego można regulować poprzez zmianę długości odkształcenia wewnętrznej rury.

W przypadku hydraulicznego ogranicznika ściskania stosuje się podobną zasadę. Nowa komora olejowa powstaje w wyniku oddziaływania elementu polimerowego umieszczonego w zespole zaworowym tłoczyska i dopasowanej metalowej rurze w dolnym zespole zaworowym. Część polimerowa posiada odpowiednie otwory dla zapewnienia przepływu oleju, co pozwoli na dostosowanie parametrów zapewnianych przez system. Aby osiągnąć pożądany maksymalny zakres siły tłumienia, wstępnie sprężony dodatkowy zawór jest umieszczony w podzespole dolnego zespołu zaworowego. Zastosowanie hydraulicznego ogranicznika ściskania, umożliwia producentowi samochodu upraszczanie konstrukcji innych elementów zawieszenia takich jak np. odbój amortyzatora a także na nowo definiuje niektóre elementy konstrukcyjne ze względu na mniejsze obciążenia, które będą przenoszone na podwozie pojazdu.

KYB opracował system, który łączy w sobie wytrzymałość w szerokim zakresie regulacji, zapewniając miękką charakterystykę pracy dla optymalnego komfortu oraz doskonałą stabilność w przypadku dodatkowej potrzeby kontroli nad pojazdem. Bardzo ważne jest podkreślenie, iż wszystkie cechy gwarantuje pasywny system zapewniający bardzo szybki czas reakcji i jest on oferowany w przystępnej cenie. KYB planuje zastosować podwójny hydrauliczny system ograniczników w innych wchodzących do produkcji pojazdach na rynku europejskim np. takich jak Citroën C4 Cactus.